Hazánkban (hivatalosan) jelenleg két polgári és két katonai nemzetbiztonsági szolgálta látja el feladatát.
A polgári hírszerzést az Információs Hivatal, az alkotmányvédelmi, kémelhárítási, terrorelhárítási gazdaságbiztonsági feladatokat pedig az Alkotmányvédelmi Hivatal (korábbi nevén Nemzetbiztonsági Hivatal) látja el. A katonai hírszerzést a Katonai Felderítő Hivatal, míg az elhárítást a Katonai Biztonsági Hivatal látta el egészen a 2012-es összevonásáig, miután Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat név alatt egyesültek. 2010-ben a Nemzetbiztonsági Hivatalból választották le a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot (NBSZ) mely ennek a négy szervnek technikai hátteret nyújt a mai napig. Megemlíthetünk kettő (igazából 1,5) szolgálatot, a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi elemző Központ (TIBEK) – leánykori nevén Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ, illetve a Terrorelhárítási Központ (TEK) melyből a TEK „megrendelője” az NBSZ-nek (A TIBEK elvileg a beküldött adatokat elemzi ki, ezért csak 0,5).
Nekünk itt igazából az NBSZ (Special Service for National Security – SSNS) a lényeges pont, Ők biztosítják a társszervezeteknek és rajtuk kívül az összes nyomozó hatóságnak (Rendőrség, Ügyészég, Nemzeti Adó és Vámhivatal) az adatgyűjtéshez szükséges technikai eszközöket, speciális szakembereket, fedőokiratokat és még tolmácsokat is. A honlapjukon jól látható, hogy milyen más külföldi szervekkel van nemzetközi kapcsolatuk. Idetartozik többek között az NSA, az FBI az MI5 és persze a BND is.
Nézzük mi az, amit tényleg látnak.
A hazai titkosszolgálatok (és a rendőrség is) az úgynevezett kísérőadatokhoz mind pl.: híváslista engedély nélkül hozzáférhetnek (ezek a szolgáltatóknál elhelyezett, telefonközpontokra rátett eszközök), minden egyéb megfigyeléshez engedélyre (bírói vagy igazságügyi) van szükség. Az NBSZ mindenhova be tud jutni, értem ezalatt, hogy minden hazai szolgáltató - legyen az Internet vagy telefonos – köteles az NBSZ-t beengedni magához (nagy szolgáltatóknak nemzetbiztonságilag minősített helyiséget kell biztosítani az NBSZ számára). Az NBSZ fegyvertárába tartoznak olyan programok, mint a FinFisher trójai (a Gamma Group jóvoltából) amivel észrevétlenül lehet a megfertőzött gépet megfigyelni (legyen az Windows, Linux, macOS vagy Android). Telefonhívást is röptében tudnának elemezni (valamint 72 óráig tárolni) és hangazonosító szoftvert is kifejlesztettek, amit esetekben használnak is. Ezek fényében - bár nincs jel arra, hogy tömegesen megfigyelnének minket - az NBSZ szakmailag, eszközeivel és a 19 milliárdos éves költségvetésével bárhova be tud jutni, így bármelyik szolgáltató switch eszközére is amire mi éppen csatlakozunk amikor a kis routerünk „feltárcsázza” az Internetet. Ettől függetlenül lehet automatizálni és adatokat begyűjteni mindenről és mindenkiről, az eszközpark és a szakembergárda adott, nagyon rövid idő alatt le lehetne csapni pl. az aktív torrentezőkre, vagy a kormányellenes civilekre és még folytathatnám.
Van egy Fideszes kezdeményezés egy szép új jövöre, melyről itt olvashatunk...